Ćwierć wieku temu powstała jednoosobowa formacja dowodzona przez V-12 – młodego miłośnika Commodore 64. 25 lat później ten sam człowiek pisze niniejsze słowa i jest dumny z tego, że jego scenowa aktywność nigdy nie poszła w odstawkę.
Czytaj dalej »Archiwum tagów: Opublikowane w magazynie Hot Style
Chash i Signor wydali płytę! Recenzja „No. 1 World of Emotions”
Początek lipca trudnego dla wszystkich 2020 roku przyniósł premierę debiutanckiej płyty duetu Chasign o tytule „No. 1 World of Emotions”. Album zabiera słuchacza w podróż po wysublimowanych dźwiękach muzyki instrumentalnej, poprzez którą jej autorzy postanowili na nowo odkryć pojęcie „retro”. Szesnaście części „World of Emotions” i dwa bonusowe remiksy to ponad 70 minut dawki nowoczesnej elektroniki dedykowanej każdemu, bez wyjątku.
Czytaj dalej »Pandemia zabija kulturę
Koronawirus. Słowo znienawidzone przez miliony mieszkańców planety Ziemia. Pandemia COVID-19 spowodowała ogromne przemiany w życiu społecznym i gospodarczym całego świata. Wytworzyła sytuację, w której decydenci podjęli za nas decyzję o ograniczeniu naszego życia kulturalnego, sportowego, rodzinnego i towarzyskiego.
Czytaj dalej »Raport z Lost Party 2019
Rok 2019 okazał się wyjątkowy pod kątem organizacji nowych imprez komputerowych w Polsce. Obok Moonshine Dragons pojawiła się nowa alternatywa dla miłośników 8-bitowych komputerów. Zlot o nazwie Lost Party powstał z inicjatywy atarowskiej grupy Tristesse, a rolę lidera przedsięwzięcia objął Vasco. Ideą party było skupienie się wyłącznie na różnych komputerach 8-bitowych (z naciskiem na Atari XL/XE, Commodore 64, ZX Spectrum i Amstrada CPC), wraz z przeprowadzeniem pełnoprawnych konkursów na poszczególne retro …
Czytaj dalej »Raport z Moonshine Dragons 2019 party
Premierowa edycja Moonshine Dragons (nowego demo party na mapie polskich imprez komputerowych) odbyła się w dniach 17-19 maja 2019 r. w Opolu. Rolę party place pełnił „Dom Działkowca” przy ul. Sosnkowskiego 29A, który pomieścił około 70 osób mniej lub bardziej związanych z 8-bitową artystyczną twórczością komputerową.
Czytaj dalej »Żegnaj Keith!
Pierwszy raz z twórczością The Prodigy zetknąłem się w pierwszej połowie lat 90. XX wieku. Nie pamiętam dokładnie kiedy, ale mogło to nastąpić jeszcze w 1993 roku podczas jednej ze szkolnych dyskotek. Były to czasy, gdy w Szkole Podstawowej nr 13 w Szczecinie organizowano zabawy na sali gimnastycznej (w późniejszych latach tańczyliśmy na korytarzu). Za oprawę muzyczną imprezy odpowiadali wówczas chłopaki ze starszej o rok klasy i zdarzało im się przemycić sporadycznie wybrane utwory z debiutanckiej płyty „Experience”.
Czytaj dalej »Mały Monitor C2N [recenzja Tiny C2N Monitor od Luigiego]
30 lat temu nośniki magnetyczne były nieodłącznym elementem technologicznej rzeczywistości. Opracowany na początku lat 60. XX wieku przez firmę Philips standard kasety magnetofonowej stał się wkrótce symbolem kultury masowej. Dziś korzystanie z tego rodzaju sposobu na przechowywanie danych traktowane jest przez niektórych jako ekstrawagancja, niemniej taśmy magnetyczne wciąż cieszą się sporą popularnością i nadal chętnie są wykorzystywane przy produkcji wydawnictw muzycznych.
Czytaj dalej »Dekada Krawędzi Rzeki
20 lutego 2009 r. był dniem, w którym projekt River’s Edge oficjalnie został udostępniony szerszej publiczności. Prace nad uruchomieniem autorskiego serwisu internetowego trwały 89 dni i zakończyły się pełnym sukcesem. Poprzez realizację ambitnego założenia udowodniłem przede wszystkim sobie, że bez większych problemów samodzielnie można założyć i prowadzić wielotematyczną stronę internetową z unikatową, tworzoną samodzielnie treścią (bez kopiowania czyichś pomysłów i bez parafrazowania) pozbawioną tzw. clickbaitowych nagłówków.
Czytaj dalej »Single Button Games Collection – recenzja
W dobie wszechobecnych smartfonów i powszechnego dostępu do sieci bezprzewodowej młode pokolenia coraz częściej sięgają po gry, w których jedynym zadaniem jest odpowiednio częste naciskanie palcem ekranu dotykowego wyświetlacza. Ta forma rozrywki okazuje się mieć również wielu zwolenników w światku miłośników klimatów retro, czego efektem jest wydawnictwo o nazwie Single Button Games Collection. Jest to zestaw pięciu gier na Commodore 64, w których wymaga się od gracza tylko i wyłącznie naciskania przycisku fire.
Czytaj dalej »Familiada 2018 [opis i dokumentacja gry]
Gra bazuje na słynnym teleturnieju Familiada, który gości nieprzerwanie na ekranach telewizorów w Polsce od 17 września 1994 roku.
Czytaj dalej »RetroKomp 2018 – 13-14 października 2018 r. w Gdańsku [raport]
W dniach 13-14 października 2018 r. odbyła się kolejna edycja RetroKompa – cyklicznego wydarzenia w stylu retro organizowanego przez grupę pasjonatów i użytkowników starego sprzętu komputerowego. Dzięki ich ciężkiej pracy i zaangażowaniu impreza ta na dobre wpisała się w terminarz eventów organizowanych w północnej części naszego kraju i jak zwykle przyciągnęła wielu wystawców, prelegentów i odwiedzających. Na program RetroKompa 2018 złożyły się występy i prezentacje multimedialne, ekspozycja zabytkowych komputerów i konsol, koncert zespołu Brothers in ATRs …
Czytaj dalej »Dlaczego nie pojechałem na Silesia Party 9?
Gdy przed laty część z nas uczestniczyła w symbolicznym pogrzebie polskiej sceny Commodore 64, nikt nie spodziewał się, że w naszej małej społeczności pojawią się bardzo szybko następcy North Party i będą w stanie zorganizować imprezę, która skutecznie obudzi śpiących dinozaurów. Cykl o nazwie Silesia Party zapisał się w historii wieloma wzlotami i upadkami, choć jeżeli mielibyśmy spojrzeć na to wszystko z punktu widzenia statystycznego, to całościowo dziewięć edycji śląskich copy party można uznać za udanych. Nie zawsze jednak …
Czytaj dalej »