Moda na klimaty retro zatacza coraz szersze kręgi. Sentyment i tęsknota za kolorowymi latami 80. powoduje, że wielu młodych wykonawców próbuje swoich sił w stylistyce, którą znali do tej pory tylko i wyłącznie z płyt winylowych i radia. Przykładem udanego wpisania się w nurt retro jest debiutancki singiel Simona S. pt. „Give Me Your Love Tonight”!
Czytaj dalej »Archiwum tagów: czasopismo retrokomp
Projekt SIDFX. Rewolucja stereofoniczna w Commodorkach
Jednym z elementów, który bez wątpienia wpłynął na ogromną popularność komputera Commodore 64 w latach 80. ubiegłego wieku, był układ muzyczny Sound Interface Device, zwany potocznie SID-em. To dzięki niemu niejeden użytkownik poczciwego „Komodiusza” pozyskał bogactwo niezapomnianych emocji, wrażeń i akustycznych doznań. Do dziś muzyka generowana za pomocą SID-a jest bardzo ceniona. Jednakże w całej dotychczasowej historii C64 brakowało jednolitego rozwiązania, które mogłoby stać się standardem w zakresie uzyskania dźwięku stereofonicznego.
Czytaj dalej »Telewizyjne reaktywacje: Teleranek
Przez 37 lat bawił i uczył dziesiątki kolejnych pokoleń Polaków. W 2009 r. uległ ówczesnym władzom Telewizji Polskiej i zniknął z ramówki TVP1. Po 7 latach powrócił w nowej oprawie graficznej i formule. Teleranek na miarę XXI wieku.
Czytaj dalej »Prawdy i mity o Commodore 64
Od dziesięciu lat zajmując się naprawą C64 i jego peryferii, spotykam się z wieloma pytaniami dotyczącymi ogólnej funkcjonalności tegoż komputera. Niektóre są całkiem istotne, inne z kolei przyprawiają mnie o uśmiech na twarzy. Nadszedł czas, by obalić kilka mitów dotyczących poczciwego Commodorka!
Czytaj dalej »Od Commodore 64 aż po synthpop. Ziemowit „Chippy” Wójcik – sylwetka artysty
Moda na klimaty retro zatacza coraz szersze kręgi. To nie tylko styl ubierania, czy możliwość użytkowania starych sprzętów elektronicznych, ale również i muzyka. Producenci i kompozytorzy coraz chętniej sięgają po dobrodziejstwa elektronicznych brzmień lat 80 XX wieku (vide soundtrack do filmu Kung Fury) i trzeba przyznać, że niektórym wychodzi to całkiem dobrze. Przykładem twórczości określanej mianem „vintage electropop” jest dyskografia Ziemowita Wójcika z Witnicy.
Czytaj dalej »Hot Style – dyskietka do poduszki
Magazyny dyskowe były jednym z nieodłącznych elementów sceny komputerowej ostatniej dekady XX wieku. Pojawiały się na wszystkich popularnych platformach, stanowiąc podstawowe źródło wiedzy na temat nowych produkcji, ciekawostek technicznych, obyczajów, jak i spotkań komputerowych zapaleńców. Czy w dobie powszechnego dostępu do Internetu wydawanie magazynów na dyskietkach będzie przedsięwzięciem spisanym na straty? Zdecydowanie nie, czego dowodzą dwie polskie formacje: Tropyx i Draco.
Czytaj dalej »RETROKOMP – nowe czasopismo o mikrokomputerach
Moda na styl retro zatacza coraz szersze kręgi. Efektem tego jest pojawienie się na rynku nowego czasopisma, poświęconego tylko i wyłącznie komputerom z poprzedniej „epoki”. Mowa o periodyku „RETROKOMP. Mikrokomputery wczoraj i dziś”, którego redaktorem jest Adam Zalepa.
Czytaj dalej »