Jako że jestem fanatykiem muzyki metalowej od prawie dwóch lat, chciałbym w niniejszym artykule zaprezentować rodzaje Metalu, jak i własne spostrzeżenia co do każdej odmiany tego rodzaju muzyki.
Na pierwszy ogień pójdzie Heavy Metal. Bo od niego również zaczynałem swoją przygodę z Metalem. Jest to praktycznie najstarsza odmiana Metalu, wywodzi się ponoć z ciężkiego rocka granego w latach 70. przez chociażby Led Zeppelin. Co jest charakterystyczne dla tego typu muzyki: szybkie kawałki, czasami wolne ballady, mocno zaakcentowana gitara solowa, basy raczej w tle, gitara solowa praktycznie pełni główną rolę w utworze. Najczęściej piosenka zawiera motyw przewodni, wewnątrz niej często można odnaleźć jakąś solówkę. Wokal najczęściej jest wysoki, niektóre zespoły Heavy Metalowe nawet miały za wokalistę kobietę. Niektórzy ludzie nie słuchają Heavy Metalu tylko dlatego, że dla nich wysoki vocal jest tak, jakby facetowi jaja ucięli :). Pozostała część zespołu śpiewa w chórkach. Jeżeli chodzi o ciężar muzyki, to raczej jest to jeden z najsłabszych rodzajów Metalu ze wszystkich pozostałych, natomiast z pewnością nie należy do wolnych. Odznacza się przede wszystkim bogatą melodyjnością. Image grupy to przede wszystkim długie włosy, skórzane stroje. Każda Heavy Metalowa grupa tworzyła logo swojej grupy, czasami maskotkę (Eddie w grupie Iron Maiden, Adrian w grupie Running Wild). Texty piosenek najczęściej traktowały o satanizmie oraz kulcie szatana, jednak nie zawsze oznaczało to, iż grupa była typowo grupą satanistyczną. Z czasem powstały odmiany tego rodzaju muzyki.
Przedstawiciele Heavy Metalu: Iron Maiden, Helloween, Judas Priest, Manowar, Running Wild (Rulez!), Charon, Wildfire, Stratovarious, HammerFall, Turbo (PL), Blaze, Sinergy, Stormwitch, Mercyful Fate, Blind Guardian, Warlock, Killer, Caustic.
Przejdźmy teraz do Thrash Metalu. Jest to cięższa odmiana Heavy Metalu, gdzie gitarę solową zastąpiono kolejnym basem, muzyka ta jest bardzo szybka i ciężka zarazem. Wplatane są gdzieniegdzie szalone szybkie wysokie solówki. Wokal nie śpiewa już wysoko, często nawet krzyczy, ale naturalnym dla siebie głosem. Zespoły Thrash Metalowe również śpiewają texty satanistyczne, jednak na pewno jest wiele odstępstw od tej reguły. Anthrax wprowadził do swojej muzyki elementy rapu.
Przedstawiciele: Slayer, Testament, Acid Drinkers (PL), Kat (PL), Pantera, Pro-Pain, Sepultura, Megadeth, Nailbomb, Morgoth, M.O.D. (Method Of Destruction),Static-X, King Diamond, Soulfly, Anthrax, Metallica, S.O.D. (Stormtroopers Of Death).
Teraz wspomnę krótko o Black Metalu. Jest to bardzo dziwna odmiana Metalu, jedna z dwóch, jakich do tej pory nie potrafię strawić, ani przekonać się do niej. Charakteryzuje go przede wszystkim powolność, mroczne basowe gitary oraz charakterystyczny wokal, którego właściwości nie da się opisać (trzeba to usłyszeć). Czarny metal mi nie podchodzi, stąd niewiele potrafię o nim napisać.
Wiele osób uważa, iż Dimmu Borgir jest zespołem Black Metalowym. Ciężko jest to określić jednoznacznie, gdyż przeciętne zespoły Blackowe nie stosują muzyki elektronicznej, ani symfonicznej do swoich produkcji.
Przedstawiciele: Tiamat, Mayhem, Christ Agony.
Czas nadszedł na zdradzenie tajemnicy na temat Gothic Metalu. Jest to kolejna dziwna odmiana metalu, albowiem wprowadzono do niej elementy muzyki symfonicznej. Klawisze, smyczki, kobiece chórki a nawet wokale, to wszystko oddaje magię tej muzyki. Muzyka nie jest koniecznie szybka, słuchając jej można zatopić się w jej wnętrzu. Jest za to bardzo mocna. Powstały również odłamy Gothicku łączące w sobie Heavy Metal nawet z Death Metalem. Ich muzyka jest bardzo szybka, melodyjna nie tylko ze względu na użycie klawiszy, czy smyczek, ale pięknych wysokich gitarowych solówek. Często też rolę lidera w śpiewie przejmuje kobieta.
Przedstawiciele: Nightwish, Vampiria, Children Of Bodom, Dimmu Borgir, In Flames, Kovenant, Crematory, Atrophia Red Sun, Delight, Labirynth.
Ehm, chciałoby się rzec. Co uważniejsi czytelnicy znający się nieco na rzeczy przewidują teraz, jaki to rodzaj metalu pójdzie pod opis. Oczywiście Death Metal. Charakteryzują go przede wszystkim 3 rzeczy (nie zawsze połączone ze sobą w całość): bełkoczący wokal, szybkie basowe gitary z niezwykle ostrymi riffami, niezwykle szybka perkusja – uderzenia perkusji wykonywane w Heavy Metalu nogami z prędkością co najmniej 8 uderzeń na sekundę tutaj wykonywane są obiema rękoma. Nie każdy zespół gra bardzo szybkie kawałki, czego przykładem jest chociażby kapela Obituary. Również nie jest regułą granie tylko ciężkich basowych kawałków (zespół Death).
Death Metal jest najszybszym rodzajem Metalu. Charakterystycznymi motywami zespołów deathmetalowych jest fascynacja śmiercią, krwią, chaosem jak i innymi motywami, nie znajdującymi uznania dla przeciętnego słuchacza rocka, czy techno. Długie włosy to również element image’u. Zespoły Death Metalowe często w swoich piosenkach poruszają motywy satanistyczne.
Przedstawiciele: Death, Therion, Sepultura (w pierwszym okresie działalności), Vader (PL), Cannibal Corpse, Obituary, Pungent Stench, Deicide, Iced Earth, Napalm Death, Bolt Thrower, Eileithyias, Arch Enemy, Decapitated, Quo Vadis (PL).
Na koniec warto by było (tylko dla porządku) wspomnieć o najnowszym odłamie Metalu o nazwie New Metal. Ten najbardziej zeszmacony i spedalony rodzaj muzyki metalowej niestety zalewa coraz bardziej nasz rynek muzyczny. Charakterystycznymi motywami przewodnimi w muzyce jest mieszanie stylów, rapowanie i rymowanie w stylu hip-hopowym, wprowadzanie elementów bardzo dziwnej muzyki, nie mającej nic wspólnego z metalem, nastawienie się na hałasowanie, a nie granie muzyki. Image zespołów New Metalowych to już nie długie włosy, ale często zgolone pały, wszelakie gadżety nowoczesnego ubioru, czasami maski na twarzach, tatuaże, eksperymenty z brodą i fryzurą. Muzyka jedynie co ma wspólne z metalem to to, że jest tworzona przy użyciu potrzebnych do tego instrumentów. Ten rodzaj muzyki jest najbardziej skomercjalizowanym obecnie na rynku. Istnieją oczywiście zespoły wyłamujące się z tego tłumu zespołów New Metalowych np. System Of A Down. Nie da się ukryć jednak, że ten rodzaj muzyki nadaje się idealnie dla kilkunastoletnich dzieciaków fascynujących się hałasem i nie mających w ogóle zielonego pojęcia na temat muzyki Metalowej.
Przedstawiciele: American Head Charge, System Of A Down, Korn, Limp Bizkit, Linkin Park, Papa Roach, Marylin Manson, Slipknot (poza pierwszymi dwoma reszta to komercyjny syf).
No cóż, nie da się tak od razu fachowo i dokładnie opisać rodzajów muzyki metalowej. Jest to zadanie wręcz trudne mając na uwadze, jak ten rodzaj muzyki ewoluował z czasem, oraz ile zespołów muzycznych powstało w przeciągu ostatnich 20 lat. Dlatego musicie wybaczyć mi prostotę tego artykułu jak i zarówno liczne błędy, jakie popełniłem podczas edycji. Tak na prawdę muzyka Metalowa to styl życia, kto w niej nie jest, nigdy nie zrozumie tego, o co mi chodzi….
Z pozdrowieniami dla wszystkich fanów prawdziwego metalu:
Murdock/Tropyx/Draco/Nostalgia/Cascade 09.09.2002.
Przeczytaj, zanim skomentujesz/skrytykujesz.
Ponieważ nieoczekiwanie powyższy artykuł stał się dzięki znanej wyszukiwarce internetowej niezwykle popularny, winien jestem Wam dodatkowe wyjaśnienia. Przede wszystkim tak duża liczba jego odsłon wskazuje, że do dnia dzisiejszego (piszę te dodatkowe słowa 19 listopada 2017 roku) nie powstał żaden rzetelny i konkretny tekst opisujący wszystkie rodzaje muzyki metalowej. Czekam, aż w końcu ktoś się weźmie za robotę.
Tekst powstał w 2002 roku i jest przeterminowany. Odzwierciedla on moją ówczesną fascynację metalem, niechęć do tzw. new metalu oraz niezbyt doskonałą wiedzę ogólną w obszarze poruszonego tematu. Na początku XXI wieku mało kto miał stały dostęp do Internetu, a Wikipedia dopiero raczkowała. Dziś na tego rodzaju artykuły powinno patrzeć się z dużym dystansem. Dlatego dziwią mnie reakcje czytelników, którzy tak bardzo do siebie biorą to, co czytają, nie zwracając uwagi na datę i okoliczności powstania danego tekstu. Stąd też chciałbym podkreślić, że powyższy artykuł należy traktować jako pewną ciekawostkę, a nie jako podstawowe źródło wiedzy.
Data napisania artykułu: 9 września 2002 r.
Data pierwszej publikacji: 13 marca 2003 r.
Miejsce pierwszej publikacji: Magazyn dyskowy Inverse #11/Oxygen64, dział Inne.
Oryginalną wersję poddałem po latach niewielkiej korekcie interpunkcyjnej, a także poprawiłem w niej kilka błędów związanych ze złą kategoryzacją kilku zespołów (np. pierwotnie zaliczyłem Metallikę do Heavy Metalu, a S.O.D. do Death Metalu).
Orbituary , album cause of death. Od tego po prostu nie mozna sie oderwac. Przypominaja mi sie lata kiedy mialem ich 16. Dla mnie najlepsza kapela death metalowa wszech czasow.
Słuchałem pierwszego albumu w połowie lat 90. zanim jeszcze zacząłem na poważnie słuchać metalu i najbardziej utkwił mi w pamięci utwór „Evil Dick”. Stare dzieje…
Thrash metal to jest to. W latach 90′ zasluchiwalem sie bez reszty. Autorowi polecam posluchac Body Count, szczegolnie dwa pierwsz albummy…
Wciąż za mało, może jakieś korepetycje? 😉
Co Ty, kur…a, wiesz o metalu?
W 2002 r., gdy pisałem ten artykuł bez żadnych źródeł, to powszechnie przyjmowało się, że Nightwish gra głównie gotyk. Zespół ewoluował i już od 3. albumu zaczął stopniowo luzować struny. 😉 A moja ówczesna niechęć do nju metalu właśnie objawiała się tak, a nie inaczej. Swoją drogą czekam 15 lat, aż ktoś lepiej napisze ten artykuł ode mnie. 😀
Dzięki! Jak na przeterminowany tekst sprzed 15 lat to chyba dobrze. 😉
za***iste gościu 🙂 na prawdę bardzo mi pomogłeś, zgadzam sie ze wszystkim w 100%